7 kolo RPZK 3.2.19

V neděli 3.února 2019 se konalo v hrací místnosti ŠK Valašské Klobouky 7 kolo regionálního přeboru zlínského kraje. Za domácí nastoupilo družstvo mužů a také žáků. Jako soupeři k nám dneska přicestovali hosté z Horní Lhoty a Bojkovic. Rozhodčím pro A tým a Horní Lhotu byl Martin Haboň, pro B tým žáků a Bojkovic byl Petr Zvonek. Naším cílem v tomto ročníku je postoupit do Zlínské krajské soutěže a proto jsme potřebovali vyhrát – ideální by bylo 5-0. Příjemně nás překvapilo, když hráči Horní Lhoty přijeli pouze ve třech hráčích. Tím jsme vedli 2-0 a čekali, jak dopadnou vzájemné zápasy na první, druhé a páté šachovnici. První skončil zápas na 5té šachovnici, kde František Jurčaga pěkně získal figuru a pomalu začal svého mladého soupeře přehrávat až do matu věží a koněm uprostřed šachovnice: 3-0. Petr Jakubál na první šachovnici pomalu, ale jistě utahoval šrouby a po zisku figury navíc se zdálo, že všechno je na dobré cestě. Mirek Procházka se však nevzdal a nečekaným tahem jezdcem na H sloupec napadl věž a zároveň odkryl soupeřova střelce pro dámu. Figury se vyrovnaly, ale náš borec stálým napadáním a hrozbami tlačil dál. Partie skončila přehlédnutím a ztrátou figury hostujícího hráče: 4-0. Pěkná partie proběhla i na 2hé šachovnici a do asi 30tého tahu byla velmi vyrovnaná. Tady pak Jirka Goša přišel o pěšáka na dámském křídle a začal chránit své křídlo dámou. Jarek Bistrý černými pokračoval v pochodu pěšci na dámském křídle a přidával figury k jejich krytí. Výsledkem bylo oslabení bílého krále a následná vidlička jezdcem vedla k zisku věže načež se soupeř vzdal: 5-0. I přes konečný výsledek neprobíhaly partie tak jednoznačně, jak by se zdálo a je potřeba pochválit hráče Horní Lhoty za bojovnost.
V souběžně hraném utkání narazili naši žáci na TJ Bojkovice, které jsou také adepti na celkovou výhru v regionálním přeboru a přijeli v relativně silné sestavě. Už malým vítězstvím bylo, že se naši žáci sešli v této sestavě – poslední dobou je to totiž problém . Na 5té šachovnici jako první kapituloval Michal Burša, který narazil na nejsilnějšího hráče Bojkovic pana Prchlu. Rozdíl 850 ELO bodů a letité hráčské praxe byl patrný od začátku. Michal však bojoval a svým osobitým hráčským stylem vydžel až překvapivých 32 tahů, kdy byla pozice již neudržitelná a vzdal: 0-1. Jako druhý skončil Jirka Cmajdálka, kterému soupeř chytil dámu a i když ji Jirka vyměnil za střelce a jezdce pozice byla neudržitelná a zkušený soupeř už si nenechal výhru ujít:0-2. Dobře zahrál na třetí šachovnici Filip Janík, který měl jednu dobo pěšáka na víc a při zběžném pohledu na šachovnici se zdálo, že minimálně remízu udrží. Bohužel soupeř se pak vykombinoval a v závěru měl o věž více a začal čistit pěšáky na dámském křídle: 0-3. Podobný průběh měla i partie na první šachovnici. Roman Petrůj sice neměl pěšáka navíc, ale držel vyrovnané pozice až do 30 tahu, kde se soupeř dostal věží a potom i jezdcem do Romanova týlu na základní řadě a žačal pojídat pěšáky:0-4. Nejdéle se udržel Eda Orsák na druhé šachovnici. Odolal všem útokům a pěknými blokacemi zadržel jakýkoliv pokus soupeře o průlom, popř. otevření sloupce. Tím vznikla velmi uzavřená pozice, kdy bylo velmi těžké najít klíč k soupeřovém králi. Vše bylo kryté a možná Edovi jezdci byli nebezpečnější než soupeřovi střelci, kteří mířili jen do pěšcové stěny. V této pozici nabídl hráč Bojkovic remízu, kterou Eda přijal: 0,5-4,5. Stejně jako v případě hráčů Horní Lhoty je potřeba pochválit i naše žáky, kteří i přes nepříznivě vyhlížející výsledek, podali velmi slušný a bojovný výkon se silnými a hlavně velmi zkušenými soupeři.